Jak bezpiecznie zdemontować rusztowanie

Jak bezpiecznie zdemontować rusztowanie

Rusztowania zwykle przyciągają uwagę, gdy są stawiane na słynnych budynkach. Tak właśnie stało się w przypadku londyńskiego Big Bena - oficjalnie znanego jako Elizabeth Tower. Na całe 5 lat, ten 160-letni zabytek Londynu zniknął za rusztowaniami. Wymagały tego prace konserwatorskie. Cała sprawa wywołała takie poruszenie, że nawet producent sosu Heinz włączył rusztowanie do swojego słynnego logo Big Ben na wszystkich butelkach sosu HP. Ale to już się skończyło, a rusztowania musiały ustąpić miejsca, by można było podziwiać najsłynniejszą chyba wieżę zegarową na świecie.

Demontaż rusztowań na Big Benie rozpoczął się pod koniec 2021 roku i został zakończony w maju 2022 roku. W końcu bezpieczny demontaż rusztowania jest nie mniej skomplikowany niż jego stawianie. Nawet jeśli nie chcesz demontować rusztowania przy Big Benie, zawsze powinieneś mieć pod ręką poszczególne kroki demontażu rusztowania. Streściliśmy je tutaj.

 

Co musisz zrobić przed właściwym demontażem rusztowania

Jak zawsze w przypadku rusztowań i przemysłu budowlanego, zasada nr 1 brzmi: bezpieczeństwo przede wszystkim! Ponieważ demontaż rusztowania jest nie mniejszym wyzwaniem niż jego montaż. Dlatego najpierw musisz opracować strategię demontażu rusztowania. Zawsze powinieneś zacząć od dokładnego sprawdzenia rusztowania, zanim zaczniesz je demontować. Możesz postępować w następujący sposób:

  • Krok 1: Sprawdź stabilność i statykę swojego rusztowania. Wszystkie elementy rusztowania powinny być nadal mocno ze sobą połączone. Jeżeli poszczególne części zostały usunięte lub poważnie uszkodzone w trakcie eksploatacji, powinieneś je wymienić, aby bezpiecznie zdemontować rusztowanie.
  • Krok 2: Sprawdź, czy pomosty rusztowania są nadal mocno osadzone.
  • Krok 3: Sprawdź, czy kotwy i wszystkie elementy złączne na rusztowaniu są stabilne.
  • Krok 4: Sprawdź, jakiego rodzaju ochrony przed upadkiem potrzebujesz podczas demontażu i zainstaluj ją. Przeczytaj więcej o ochronie przed upadkiem tutaj.
  • Krok 5: Upewnij się, że żadne materiały budowlane ani narzędzia nie leżą luzem na rusztowaniu. W najgorszym wypadku mogą one spaść podczas demontażu i zranić osoby znajdujące się poniżej.

Wszystkie te kroki są częścią podstaw dobrej inspekcji rusztowania. Więcej o tym, jak to się robi, przeczytasz tutaj.

 

Teraz możesz rozpocząć demontaż rusztowania

Kiedy rusztowanie przejdzie wszystkie kontrole bezpieczeństwa, możesz rozpocząć jego demontaż. Również w tym przypadku powinieneś postępować systematycznie:

  • Krok 1: Zrób miejsce na zdemontowane części rusztowania:

    Wydziel w pobliżu miejsce na zdemontowane części rusztowania. Poszczególne części rusztowania powinny być zdejmowane z rusztowania natychmiast podczas demontażu i odkładane do późniejszej kontroli. W pobliżu powinna być również droga dojazdowa dla pojazdu, który będzie później transportował materiał z miejsca pracy do magazynu.

  • Krok 2: Załóż sprzęt ochronny

    Załóż niezbędną odzież ochronną. Obejmuje ona buty ochronne, kask, rękawice i inne wyposażenie ochronne wymagane w zależności od projektu, takie jak środki ochrony indywidualnej.

  • Krok 3: Zdejmij elementy rusztowania z góry na dół
    Logiczne - demontaż odbywa się w odwrotnej kolejności niż montaż: od góry do dołu. Najpierw zdejmij rury i poręcze, zanim zdemontujesz pomosty rusztowania. Podczas demontażu nie należy składować części rusztowania na nim samym, lecz przenosić je bezpośrednio na ziemię. Możesz to zrobić, sięgając do kolegi poniżej lub ostrożnie opuszczając za pomocą systemu linowego, wciągnika lub podobnego urządzenia.

  • Krok 4: Usuń kotwy rusztowania

    Podczas demontażu rusztowania należy zawsze zapewnić stabilność. Dlatego usuń kotwy dopiero po zdemontowaniu całej platformy.

  • Krok 5: Sprawdź części rusztowania

    Po zdemontowaniu wszystkich elementów rusztowania sprawdź je dokładnie. Niesprawne części rusztowania mogą spowodować obrażenia, więc wszystkie części, których nie da się naprawić, powinny być odłożone do późniejszej utylizacji. Wszystkie nieuszkodzone lub nadające się do naprawy części rusztowania powinny być odpowiednio przechowywane do transportu poza miejsce pracy.

Czy masz jakieś wskazówki i porady, jak sprawić, by demontaż rusztowania był jak najbardziej efektywny? Czekamy na nie w komentarzach.

 

Wróć

Komentarze

Skomentował https://do-remontu.pl/ |

Z demontażem rusztowań trzeba postępować bardzo ostrożnie. Przede wszystkim zabezpieczenie i inspekcja są kluczowe przed rozpoczęciem. Pamiętam, że muszę być skoncentrowany na każdym kroku, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas tego procesu.

Dodaj komentarz

Jaka jest suma 6 i 4?

Skontaktuj się z nami

Silniejsi. Razem.

Cały zespół Scafom-rux służy pomocą we wszystkich kwestiach. Skontaktuj się z nami, klikając poniższy przycisk i daj nam znać, jak możemy Ci pomóc.