O czym należy pamiętać przed użyciem środków ochrony indywidualnej

O czym należy pamiętać przed użyciem środków ochrony indywidualnej

Środki ochrony indywidualnej - co powinieneś o nich wiedzieć

Środki ochrony indywidualnej, w skrócie ŚOI, czyli środki ochrony indywidualnej chroniące przed upadkiem z wysokości, są zawsze niezbędne, gdy nie można w wystarczającym stopniu zastosować środków technicznych i organizacyjnych. Jeśli są używane prawidłowo, ŚOI, na przykład w formie szelek bezpieczeństwa, zapewniają, że w razie upadku zostaniesz spowolniony lub złapany.

Aby bezpiecznie korzystać ze środków ochrony indywidualnej, powinieneś wiedzieć i przestrzegać kilku rzeczy. Zebraliśmy je dla ciebie poniżej.

 

Wybór odpowiedniego sprzętu ochrony osobistej

Decyzja o tym, które ŚOI są dla ciebie odpowiednie, powinna być zawsze dobrze przemyślana i odpowiadać wymaganiom operacyjnym. Podstawową zasadą jest to, że używany sprzęt ochrony osobistej musi być zawsze dostosowany do indywidualnej sytuacji w pracy i do ciebie jako użytkownika. Kiedy wybierasz odpowiedni sprzęt ochrony osobistej, przewidziana prawem ocena ryzyka dostarcza informacji o wymaganiach, jakie musi on spełniać w codziennym użytkowaniu. Więcej informacji na temat oceny ryzyka znajdziesz tutaj. Na przykład przy podejmowaniu decyzji powinieneś zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Twój sprzęt ochrony osobistej powinien być specjalnie zatwierdzony do pracy na rusztowaniach.
  • Upewnij się, że ŚOI ma znak CE (Europa) lub spełnia normy OSHA/ANSI (USA), CSA (Kanada) lub AS/NZS (Australia/Nowa Zelandia).
  • ŚOI powinien być indywidualnie dopasowany do twojego ciała.
  • Weź pod uwagę niezbędny promień działania i wysokość upadku.
  • Szelki, absorbery energii i elementy łączące odpowiednie do obciążeń poprzecznych powinny być częścią twojego ŚOI, podobnie jak kask ochronny z paskiem podbródkowym.

Na tej podstawie możesz uzyskać od producentów lub dostawców oferty na dany sprzęt ochrony indywidualnej. Porada dotycząca wyboru odpowiedniego ŚOI od przeszkolonego specjalisty również może pomóc ci w podjęciu decyzji oraz zaoszczędzić czas i pieniądze. Nasz zespół Scafom-rux z przyjemnością Ci pomoże.

 

Szkolenie jest konieczne przed użyciem ŚOI

Jeśli chcesz używać ŚOI podczas pracy na rusztowaniach, musisz przejść odpowiednie szkolenie. Przynajmniej raz w roku musisz odbyć instruktaż dotyczący używania środków ochrony indywidualnej. Między innymi nauczysz się i pogłębisz swoją wiedzę na temat

  • jak prawidłowo zakładać środki ochrony indywidualnej
  • jak wybrać odpowiednie punkty zaczepienia ŚOI
  • jak przechowywać i konserwować ŚOI oraz jak sprawdzać je przed każdym użyciem
  • jak powinieneś zachować się w określonych sytuacjach podczas używania ŚOI.

Aby być dobrze przygotowanym na nagłe wypadki, warto regularnie uczestniczyć w specjalnych szkoleniach z zakresu ratownictwa wysokościowego. Na szkoleniu Scafom-rux z zakresu ratownictwa wysokościowego i ochrony przed upadkiem z wysokości twój zespół nauczy się od naszych wykwalifikowanych instruktorów nie tylko właściwego obchodzenia się ze środkami ochrony indywidualnej, ale także zachowań niezbędnych do uniknięcia wypadków lub postępowania w sytuacjach awaryjnych.

Aby sprzęt ochrony osobistej był bezpieczny w każdej sytuacji, musi być regularnie sprawdzany i konserwowany. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, czekaj na naszą część 2: Środki ochrony indywidualnej.

 

Wróć

Komentarze

Dodaj komentarz

Prosimy dodać 4 i 3.

Skontaktuj się z nami

Silniejsi. Razem.

Cały zespół Scafom-rux służy pomocą we wszystkich kwestiach. Skontaktuj się z nami, klikając poniższy przycisk i daj nam znać, jak możemy Ci pomóc.