Wyzwania związane z nowoczesnymi rusztowaniami

Wyzwania związane z nowoczesnymi rusztowaniami

Historia rusztowań jest prawdopodobnie prawie tak długa, jak historia samej ludzkości. Śmiała hipoteza, z pewnością. Ale w rzeczywistości jest to prawdopodobne, że już prehistoryczni ludzie używali rusztowań do malowania swoich malowideł jaskiniowych wysoko w sufitach jaskini Lascaux we Francji około 17 000 lat temu.

Oczywiście od tego czasu wiele się wydarzyło. Podczas gdy 100 lat temu, na przykład, drewniane rusztowania były nadal powszechne na całym świecie, uprzemysłowienie sprawiło, że rusztowania stalowe stawały się coraz bardziej popularne, zwłaszcza w krajach zachodnich.

Wprowadzenie rusztowania systemowego przyniosło ogromny postęp w zakresie prostoty, bezpieczeństwa i szybkości. W ten sposób rusztowanie rurowo-złączkowe zostało szybko wyparte jako najpopularniejszy typ rusztowania.

Modułowa metoda montażu w połączeniu z materiałem, jakim jest stal, wyraźnie odróżnia dzisiejsze rusztowania od ich historycznych poprzedników. Jednak każdy, kto myśli, że tylko to czyni rusztowanie nowoczesnym, jest daleki od prawdy. Nawet jeśli w rusztowaniach nadal wysoko ceni się tradycję - wystarczy spojrzeć na popularność rusztowania o wymiarze z końcówką 07, która trwa do dziś - liczne innowacje mają na celu unowocześnienie zarówno istniejących, jak i przyszłych typów rusztowań.

Ale czego można oczekiwać od modernizacji rusztowań? Przede wszystkim musimy przyjrzeć się wyzwaniom, którym mają sprostać obecne innowacje. Oto podsumowanie czterech najnowszych wyzwań w dziedzinie rusztowań.

 

Wyzwanie 1: Zaostrzenie przepisów bezpieczeństwa dotyczących rusztowań

Dobra innowacja w dziedzinie rusztowań ma na uwadze nie tylko aktualne wyzwania, ale także zawsze te, które pojawią się w przyszłości. Ponadczasowym tematem pozostaje tu bez wątpienia bezpieczeństwo rusztowań i ich użytkowników. Każdy wypadek na rusztowaniu to o jeden za dużo, dlatego przepisy dotyczące bezpieczeństwa w branży budowlanej i rusztowaniowej są stale zaostrzane.

Prawdopodobnie jednym z najbardziej dyskutowanych zaostrzeń przepisów bezpieczeństwa w ostatnich latach jest zaawansowana ochrona boczna na najwyższym poziomie rusztowania podczas jego montażu i demontażu. Ma to na celu znaczne zwiększenie bezpieczeństwa monterów rusztowań w fazie montażu. Normy bezpieczeństwa, takie jak niemiecka TRBS 2121 czy angielska HSE, uwzględniają już zaawansowaną ochronę boczną lub inne metody ochrony przed upadkiem podczas montażu, modyfikacji lub demontażu rusztowania - żeby wymienić tylko dwa przykłady.

Nie należy jednak zapominać o efektywności i oszczędności. I tu jest kolej producentów rusztowań na opracowanie prostych i szybkich rozwiązań, aby móc niezawodnie wdrażać wspólne standardy bezpieczeństwa.

 

Wyzwanie 2: Niedobór wykwalifikowanych pracowników

Branża budowlana przeżywa rozkwit. To oznacza pełne portfele zamówień również wśród rusztowaniowców. Jedyną niekorzystną sytuacją jest ta, kiedy zamówienia nie mogą być przyjęte, bo po prostu brakuje personelu. Podobnie jak w wielu innych sektorach, brak wykwalifikowanych pracowników jest obecnie jednym z największych wyzwań w branży rusztowań. Dotyczy to zarówno pracowników wykwalifikowanych, jak i niewykwalifikowanych.

W celu uzupełnienia braków kadrowych poszukuje się rozwiązań nie tylko w zakresie rekrutacji i utrzymania pracowników, ale także aby móc realizować etapy pracy przy montażu i transporcie rusztowań z wykorzystaniem jak najmniejszej liczby pracowników.

Coraz większego znaczenia nabierają również rozwiązania mające na celu zmniejszenie nieobecności pracowników związanych ze zdrowiem poprzez uwzględnienie ergonomii i innych kwestii zdrowotnych.

 

Wyzwanie 3: Digitalizacja w rusztowaniach

Jeśli zapytasz przedstawicieli branży budowlanej o największe wyzwania i zmiany w teraźniejszości i przyszłości, z pewnością wielokrotnie pojawi się jeden termin: cyfryzacja.

Jedno jest pewne: ten, kto przygotowuje swoją firmę do cyfryzacji, przygotowuje ją także na przyszłość. W większości przypadków procesy, które istnieją już od dłuższego czasu, są ponownie analizowane w celu zwiększenia ich wydajności i efektywności w dłuższej perspektywie.

Na przykład w branży rusztowań przejście na innowacyjne cyfrowe planowanie oraz cyfrowe procesy informatyczne i logistyczne staje się coraz bardziej istotne. Na przykład,

  • Cyfrowe rejestrowanie i śledzenie zapasów materiałów może uprościć procesy inwentaryzacyjne,
  • Planowanie 3D może zastąpić klasyczny długopis i papier,
  • lub praca metodą BIM może poprawić wymianę informacji i współpracę między firmami.

Takie zmiany w sposobie pracy z rusztowaniami są już częściowo odzwierciedlone w życzeniach klientów i wymaganiach prawnych.

Choć nacisk na cyfryzację tego rzemiosła jest coraz większy, istnieją też bariery, które trzeba najpierw przełamać. Obawy dotyczące zależności od stron trzecich, kosztów oraz ochrony danych to jedne z najczęstszych powodów, dla których cyfryzacja rusztowań jest często traktowana z podejrzliwością, mimo że przynosi długoterminowe korzyści. Z tego powodu zmianie analogowego sposobu pracy na bardziej cyfrowy wciąż towarzyszy wiele perswazji.

 

Wyzwanie 4: Ograniczenia w dostawach i rosnące ceny surowców

Zarówno pandemia, atak Rosji na Ukrainę, jak i obecna sytuacja polityczna na świecie spowodowały w ostatnim czasie wiele zawirowań na rynku surowców i w logistyce. Podobnie jak w całym przemyśle budowlanym, są to problemy także dla nas, w branży rusztowań. Szczególnie z powodu wahania cen stali, aluminium i ich podstawowych produktów, a także trwające zakłócenia logistyczne, wielu producentów rusztowań musiało podnieść ceny swoich produktów.

Dlatego właśnie elastyczność ma teraz kluczowe znaczenie. Aby Twoja firma dobrze przeszła przez ten czas, radzimy rozważyć

Rozwiązania takie jak te pomagają Ci zachować elastyczność w podejmowaniu decyzji biznesowych i wykorzystywać zapasy w szczególnie zrównoważony sposób.

 

Wróć

Komentarze

Dodaj komentarz

Jaka jest suma 3 i 9?

Skontaktuj się z nami

Silniejsi. Razem.

Cały zespół Scafom-rux służy pomocą we wszystkich kwestiach. Skontaktuj się z nami, klikając poniższy przycisk i daj nam znać, jak możemy Ci pomóc.