Dlaczego właściwie wymiar z końcówką 07?

Dlaczego właściwie wymiar z końcówką 07?

Rusztowania występują w wielu formach i rozmiarach: Ringlock, rusztowanie ramowe, podpory szalunkowe, lista jest długa. Ale jedna rzecz jest zawsze taka sama: system rusztowań ma wymiary metryczne lub 07. Powody, dla których stosuje się wymiary metryczne, można szybko wyjaśnić: 1+1 = 2 - nie ma prostszego i szybszego sposobu na obliczenie wymiarów rusztowania. To jeden z powodów, dla których nasze metryczne rusztowania fasadowe SUPER są jednymi z najszybszych i najłatwiejszych w montażu rusztowań fasadowych na rynku. Ale miara 07 również tradycyjnie cieszy się dużą popularnością. Nie jest jednak do końca jasne, skąd wzięła się szerokość ramy 0,73 metra. Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie, musisz cofnąć się trochę w czasie - dokładnie do ubiegłego wieku.

W latach 50. wprowadzenie rusztowań systemowych zasadniczo zmieniło branżę rusztowań: mniejsza liczba pojedynczych części i mniejsza liczba czynności wykonywanych ręcznie podczas montażu i demontażu miały decydujące zalety w porównaniu z tradycyjnymi typami rusztowań. Prefabrykowane elementy rusztowań systemowych przyniosły ze sobą także z góry określone wymiary systemowe - szerokość ramy 0,73 metra i długość przęsła 07 stały się standardem.

Oczywiście nie odpowiada to jeszcze na pytanie, dlaczego szerokość ramy musiała wynosić dokładnie 0,73 metra. Kluczem do zagadki jest zaprawa murarska. A raczej standardowa średnica wiader, w których murarze wnosili ją bezpośrednio na rusztowanie. Aby zaprawa mogła być umieszczona na rusztowaniu, a tym samym użyta, rusztowanie musiało mieć określoną szerokość ramy: 0,73 metra.

 

 

Dziś, z praktycznego punktu widzenia, nie musi to być 0,73 metra. Na przykład monterzy rusztowań, którzy chcą oszczędzać materiał, często wolą rusztowania w wymiarach metrycznych. Mimo to wymiar 07 przetrwał do dziś. Ponieważ wciąż punktuje za jedną rzecz: kompatybilność systemu. System metryczny też to potrafi, ale jeśli magazyn firmy budującej rusztowania składa się z tradycyjnego wymiaru 07, nowy materiał musi być oczywiście kompatybilny ze starym, żeby był opłacalny.

W Scafom-rux możesz po prostu wybrać wymiary swojego rusztowania - mamy systemy rusztowań zarówno w logicznych wymiarach metrycznych, jak i tradycyjnych wymiarach 07. Po prostu pobierz naszą broszurę Smart Details, by zapoznać się z naszymi produktami.

 

Wróć

Komentarze

Dodaj komentarz

Jaka jest suma 4 i 8?

Skontaktuj się z nami

Silniejsi. Razem.

Cały zespół Scafom-rux służy pomocą we wszystkich kwestiach. Skontaktuj się z nami, klikając poniższy przycisk i daj nam znać, jak możemy Ci pomóc.