Twierdza Ehrenbreitstein

PRZEMYŚLANE DETALE, DOSKONAŁE ROZWIĄZANIA

Większe, szybsze, wyższe? Również, a nawet przede wszystkim, bardziej ekscytujące! Tutaj można znaleźć szczególnie interesujące projekty, które nasi klienci zrealizowali z wykorzystaniem materiałów Scafom-rux. A jeśli i Ty masz coś „specjalnego” do rusztowania – daj nam znać. Chętnie zrobilibyśmy z tego reportaż prasowy!

Renowacja murów w trudnych warunkach logistycznych

Sceneria: Twierdza Ehrenbreitstein, Koblencja, 1000 lat historii, w XIX wieku pruska forteca, ale wkrótce wywieszająca obce flagi – francuską do 1929 roku, a po II wojnie światowej amerykańską: zwycięskiego mocarstwa.

Twierdze są z definicji teatrami wojny i nieodłącznie kojarzą się z wrogością. Jednak w zjednoczonej Europie druga co do wielkości twierdza w Europie już dawno przestała mieć jakiekolwiek znaczenie militarne, a zamiast tego jest miejscem, w którym można znaleźć spokojne, pouczające oferty, takie jak muzea, schronisko młodzieżowe, ośrodki kultury, restauracje, miejsca imprez itp. Każde euro wydane w ten sposób stanowi o wiele lepszą inwestycję. A skoro już mowa o inwestycjach, to właściciel twierdzy – kraj związkowy Nadrenia-Palatynat pod patronatem koblenckiego oddziału Krajowego Urzędu Opieki Społecznej – musiał naprawdę sięgnąć do kieszeni, aby przeprowadzić prace konserwatorskie.

Mur oporowy na południowym górnym płaskowyżu musiał zostać poddany ogromnym pracom renowacyjnym. Takie mury oporowe, które podtrzymują leżący za nimi grunt, a tym samym płaskowyż, były przez wieki narażone na ekstremalne działanie czynników zewnętrznych. Ucierpiały i mury i spoiny. Rusztowanie ściany południowej, wzniesione przez firmę BSB Bau- und Spezialgerüstbau GmbH z Schmöllner, zostało ustawione na stromym zboczu o niewiarygodnym nachyleniu 10%, około 70 metrów nad Renem. Montaż rusztowań był tak samo delikatny pod względem wyważenia i planowania, jak podczas pierwszego wznoszenia murów i twierdzy.

Ściana oporowa o wysokości od 2 do 15 m była poddawana wierceniu, przeciskaniu i murowaniu z rusztowania roboczego i ochronnego. Do tej „kuracji przeciwstarzeniowej” niezbędna była również mechaniczna maszyna do spoinowania.

Firma BSB potrzebowała średnio sześciu pracowników, aby w ciągu zaplanowanego okresu montażu wynoszącego pięć tygodni postawić rusztowania na ścianie południowej i rotundzie. Aby to umożliwić, konieczne było specjalne planowanie logistyczne, ponieważ okno czasowe na przywiezienie materiału na plac budowy zamykało się każdego dnia o godzinie 10.00. Po tej godzinie ponownie na pierwszy plan wysuwały się osoby zwiedzające twierdzę. Chociaż 12-tonowa ciężarówka mogła wjechać na plac przed schroniskiem młodzieżowym i zostać tam rozładowana za pomocą ładowarki teleskopowej Merlos, to było to wszystko, jeśli chodzi o jakąkolwiek pomoc techniczną. Transport z tego miejsca na miejsce musiał być wykonywany ręcznie.

Rozwiązanie tego ogromnego wyzwania związanego z rusztowaniami oraz całościowe planowanie zostało zrealizowane we współpracy z biurem architektonicznym Barthel & Maus oraz firmą IBS Ingenieur- und Sachverständigen-Büro für den Gerüstbau Joachim Specht z Schalksmühle. W przypadku starych murów obciążenia są zawsze problemem. Obciążenia podporowe rusztowania musiały zostać skierowane bezpośrednio na mur, aby nacisk ziemi, który już oddziałuje na mur oporowy, nie został zwiększony i nie obciążał jej jeszcze bardziej. Ponadto powierzchnie muru musiały pozostać całkowicie dostępne, aby można było wykonać na nich prace. Jednym z warunków przetargu było zastosowanie rusztowania modułowego VARIANT od Scafom-rux. System ten charakteryzuje się dużą elastycznością w dopasowywaniu się do konstrukcji do której ma być dostawione rusztowanie. Na murze oporowym wykorzystano 1.325 m². Konstrukcja została zaprojektowana jako rusztowanie zawieszane z wewnętrznymi wspornikami, stężone i podparte 405 metrami dźwigarów kratowych. Po konsultacji z inżynierem budowlanym wyzwanie, jakim było zakotwienie do zmurszałej konstrukcji murów, można było pokonać w inny sposób.

Firma BSB Bau- und Spezialgerüstbau znana jest z realizacji licznych specjalnych konstrukcji rusztowań oraz z dużego profesjonalizmu panującego w całym przedsiębiorstwie. Aby przedsiębiorstwo z siedzibą w Schmöllner pod kierownictwem prezesa, inżyniera dyplomowanego Wolfganga Kaisera nadal spełniało to wymaganie, weterani projektów rusztowaniowych Theatinerkirche w Monachium, Völkerschlachtsdenkmal w Lipsku, a nawet zamku Neuschwanstein otrzymali zadanie wdrożenia i przeszkolenia nowej generacji monterów rusztowań w zakresie elastyczności systemu Scafom-rux. Projekt Ehrenbreitstein z wieloma półkami skalnymi, narożnikami i krawędziami był po prostu idealny do celów szkoleniowych. To 80-osobowe przedsiębiorstwo specjalizuje się w realizacji trudnych zleceń i czasami działa daleko poza granicami Niemiec. W związku z tym instalacje przemysłowe, wysokościowce i rozwiązania chroniące przed warunkami atmosferycznymi są tak samo ważną częścią portfolio, jak wielkogabarytowe pomosty i inne rusztowania specjalne.

Projekt ten został – jak zawsze – zrealizowany przez BSB punktualnie, chociaż pewien drobny szczegół spowodował niewielkie opóźnienie. Ekipa wznosząca rusztowanie musiała przesunąć rozpoczęcie prac o dwa tygodnie, aby puchacze miały czas na wyklucie się ze swoich jaj. Zamontowanie tymczasowego ekranu było wystarczające dla sąsiedniej pustułki, aby umożliwić jej młodym dorastanie w nieco spokojniejszym środowisku.

Skontaktuj się z nami

Silniejsi. Razem.

Cały zespół Scafom-rux służy pomocą we wszystkich kwestiach. Skontaktuj się z nami, klikając poniższy przycisk i daj nam znać, jak możemy Ci pomóc.