SCAFFGUARD Monachium

PRZEMYŚLANE DETALE, DOSKONAŁE ROZWIĄZANIA

Większe, szybsze, wyższe? Również, a nawet przede wszystkim, bardziej ekscytujące! Tutaj można znaleźć szczególnie interesujące projekty, które nasi klienci zrealizowali z wykorzystaniem materiałów Scafom-rux. A jeśli i Ty masz coś „specjalnego” do rusztowania – daj nam znać. Chętnie zrobilibyśmy z tego reportaż prasowy!

SCAFFGUARD – skuteczna ochrona przed pyłem i hałasem na monachijskim Innenstadtring

Specjalne projekty wymagają specjalnych rozwiązań. Najnowsze statystyki mówią, że Monachium jest jedną z najbardziej aspirujących lokalizacji w Niemczech. Działki budowlane i pomieszczenia mieszkalne są na wagę złota, a przestrzeń na nowe pomysły to luksus, szczególnie w sercu miasta. Dlatego też przy Thomas-Wimmer-Ring, w pobliżu starej dzielnicy, wielopoziomowy parking zostanie zastąpiony nowoczesnym parkingiem podziemnym z miejscem dla 512 pojazdów. Przestrzeń nad ziemią będzie teraz wykorzystywana znacznie bardziej efektywnie dzięki dwóm nowym budynkom komercyjnym i mieszkalnym oraz dodatkowym terenom zielonym. Projekt „Tom & Hilde” oznacza optymalne wykorzystanie przestrzeni, ale wymaga szczególnych środków ochronnych dla pieszych oraz dla istniejącej już strefy mieszkalnej. Wykonawca budowy – firma Wöhr- und Bauer Parking – zdecydował się na zastosowanie tymczasowych ścian chroniących przed hałasem i pyłem, aby zapewnić odpowiednią ochronę otoczenia w fazie wiercenia i budowy.

Firma Krämer GmbH, zajmująca się rusztowaniami, otrzymała zlecenie i rozpoczęła na początku kwietnia montaż ścian ochronnych i rusztowań, na co miała tylko 18 dni. Aby mieć pewność, że wymagania zostały spełnione, dyrektor zarządzający Florian Krämer zaplanował zastosowanie nowego systemu ochronnego SCAFFGUARD od dostawcy rozwiązań Scafom-rux z Hagen. Rozwiązanie „twardej osłony” SCAFFGUARD może być stosowane niezależnie od systemów rusztowań i wyróżnia się swoją modułową prostotą. Podstawowymi elementami są poziome szyny aluminiowe, na których następnie montowane są różnego rodzaju elementy panelowe. Ponadto, do znalezienia szybkich i prostych rozwiązań dla większości przedstawionych wyzwań potrzebnych jest tylko kilka innych komponentów. Właściwości systemu w zakresie skutecznej ochrony przed pyłem i hałasem sprawdziły się już wielokrotnie przy pracach rozbiórkowych. W zależności od wybranych paneli, testy potwierdziły zdolność do pochłaniania hałasu do 22 dB przy odczycie 500 Hz. Pyłoszczelność jest zapewniona dzięki kombinacji komponentów i ich konstrukcji.

W projekcie Tom & Hilde w Monachium Florian Krämer zastosował przede wszystkim rusztowanie modułowe RINGSCAFF jako konstrukcję wsporczą dla ścian ochronnych SCAFFGUARD. Jednak ze względu na lokalne uwarunkowania i wymagania konieczne było opracowanie trzech różnych wersji projektu. W przypadku wariantu 1 firma Krämer Gerüstbau zbudowała trzy sekcje, z których każda składała się z sekcji o wysokości 8 m, głębokości rusztowania 3 m i długości 35 m. Sekcje zostały następnie odpowiednio wyposażone w aluminiowe szyny SCAFFGUARD i częściowo zadrukowane elementy z tworzywa sztucznego (w wersji „transparentnej”). Ponieważ sekcje rusztowania były elementami wolnostojącymi, 8-osobowa ekipa wznosząca rusztowanie skupiona wokół Floriana Krämera zaplanowała 80 ton balastu na każdą z nich. Szczególnym wymogiem dla tych elementów była konieczność ich przemieszczania za pomocą dźwigu w miarę postępu prac budowlanych.

Druga alternatywa w postaci ściany ochronnej była konieczna, ponieważ ze względu na szerokość chodnika i ścieżki rowerowej nie było wystarczająco dużo miejsca wokół placu budowy, aby poszerzyć rusztowanie o standardowe elementy. Florian Krämer wraz z firmą inżynieryjną Noack zaplanował konstrukcję stalowego tunelu o długości 90 m, aby przechodnie mogli bezpiecznie pokonać teren. Szerokość i wysokość prześwitu wynosi 2,00 m x 2,50 m. Poszczególne elementy konstrukcji stalowej zakotwiono w kamieniach płyty fundamentowej. Po raz kolejny rusztowanie modułowe RINGSCAFF wykorzystano jako konstrukcję wsporczą. Zostało ono przeniesione przez konstrukcję stalową, a znajdująca się powyżej konstrukcja wsporcza rozciągała się do wysokości 8 m. Aby umożliwić połączenie rusztowania modułowego i konstrukcji stalowej, zastosowano 418 specjalnie wyprodukowanych dźwigarów HEB.

Trzecia alternatywna konstrukcja o długości 70 m i wysokości 4 m opierała się ponownie na kombinacji dźwigarów HEB i rusztowań modułowych. W tym celu do fundamentów przymocowano stalowe wsporniki z dźwigarów HEB, które następnie połączono za pomocą standardowych elementów rusztowania. Wymagana stateczność konstrukcji została zapewniona przez dźwigary HEB.

Florian Krämer: „Nasza firma jest nastawiona na szukanie i wdrażanie specjalnych rozwiązań. To są zadania, które zawsze nas ekscytują i inspirują. Jednak to wymagania naszych klientów determinują nasze podejście. Również w przyszłości sprostamy tej deklaracji.” Poza tym firma Krämer Gerüstbau zapewnia planistom maksymalne bezpieczeństwo i jakość, a innowacyjne rozwiązania przyniosły jej sławę, między innymi dzięki aktualnemu projektowi Tom & Hilde. W ciągu najbliższych dwóch lat nowoczesny mur ochronny SCAFFGUARD będzie częścią miejskiego krajobrazu centrum Monachium. Po zakończeniu prac Monachium stanie się nieco bardziej nowoczesne i atrakcyjne.

Skontaktuj się z nami

Silniejsi. Razem.

Cały zespół Scafom-rux służy pomocą we wszystkich kwestiach. Skontaktuj się z nami, klikając poniższy przycisk i daj nam znać, jak możemy Ci pomóc.