Duży dach dla maluchów

PRZEMYŚLANE DETALE, DOSKONAŁE ROZWIĄZANIA

Większe, szybsze, wyższe? Również, a nawet przede wszystkim, bardziej ekscytujące! Tutaj można znaleźć szczególnie interesujące projekty, które nasi klienci zrealizowali z wykorzystaniem materiałów Scafom-rux. A jeśli i Ty masz coś „specjalnego” do rusztowania – daj nam znać. Chętnie zrobilibyśmy z tego reportaż prasowy!

Przedszkole w Karlsfeld: dach chroniący przed wpływami atmosferycznymi o rozpiętości 45 m bez możliwości zakotwienia

Potrzebnych było 181 ton balastu, aby zrekompensować brak możliwości zakotwienia kompletnego zadaszenia MULTI-ROOF przedszkola (Zdjęcie: Krämer Gerüstbau / Scafom-rux)

Jedno było pewne, kiedy zakończony miał zostać remont przedszkola „Wyspa Skarbów” w Karlsfeld koło Monachium, który kosztował ponad osiemset tysięcy euro, bieżąca działalność musiała być kontynuowana! I to było wielkie wyzwanie dla wszystkich pracowników zaangażowanych w renowację. Bo dzieci są nie tylko ciekawskie, ale i nieprzewidywalne. I dlatego od razu było dla wszystkich jasne, że nie wystarczy tylko postawić zwykły znak „Zakaz zabawy – rodzice odpowiadają za swoje dzieci”. Plac budowy musiał być całkowicie zabezpieczony przed dziećmi, a to w przypadku takiego budynku nie jest łatwe.

Niejedno dziecko zostało oderwane od zabawy i przyciskało nos do okna, gdy na zewnątrz podjeżdżały ciężkie ciężarówki i dźwigi, by urządzić plac budowy. W tym przypadku jednak utworzenie placu budowy oznaczało postawienie rusztowania roboczego i ochronnego oraz wyposażenie całego budynku przedszkola w dach chroniący przed warunkami atmosferycznymi, tak aby prace mogły być prowadzone szybko i bez przeszkód ze strony pogody. Cała powierzchnia dachu wymagała pilnej renowacji, ponieważ w wielu miejscach stała się nieszczelna, co mogłoby spowodować poważne szkody, gdyby nie podjęto natychmiastowych działań.

Zlecenie na wykonanie rusztowań i zadaszenia chroniącego przed wpływami atmosferycznymi otrzymała firma Krämer Gerüstbau GmbH z Bockhorn, kierowana przez Floriana Krämera. I to przedsiębiorstwo, które w ciągu siedmiu lat od założenia w 2013 r. wyrobiło sobie markę w całym kraju dzięki specjalnym konstrukcjom rusztowań, a w szczególności zadaszeniom i obudowom chroniącym przed wpływami atmosferycznymi, stanęło tym razem przed poważnym wyzwaniem w dwóch aspektach:
Z jednej strony dach o rozpiętości ok. 45 m musiał zostać wzniesiony bez możliwości zamontowania podciągu lub podparcia zadaszenia. Z drugiej strony na samym budynku nie było żadnej możliwości zakotwienia konstrukcji rusztowania, która miała podtrzymywać zadaszenie. Ale to właśnie te wyzwania sprawiły, że Gerüstbau Krämer stał się w ostatnich latach prawdziwym specjalistą w dziedzinie rusztowań.

Do wykonania konstrukcji zadaszenia firma Gerüstbau Krämer wybrała system MULTI-ROOF od Scafom-rux. Dzięki specjalnym ramom typu K można osiągnąć rozpiętość wynoszącą 40 metrów i więcej. Ramy typu K to elementy o wysokości całkowitej 1,80 m i długości 2, 3 lub 6 metrów. Pionowe rury i stężenia ukośne przypominają literę K, od której produkt wziął swoją nazwę. Te elementy dźwigarowe, które można łączyć ze sobą za pomocą pasowania ciasnego i luźnego, charakteryzują się ogromną stabilnością, dzięki czemu możliwe są właśnie tak duże rozpiętości bez taśmy napinającej. W rzeczywistości ramy typu K systemu MULTI-ROOF są niczym innym jak niezależnymi systemowo, ponadwymiarowymi dźwigarami kratowymi. Mają one jednak pewne szczególne zalety. Chociaż można je łączyć z każdym systemem rusztowań, to dzięki zintegrowanym modułowym połączeniom rusztowań są one częścią systemu Scafom-rux RINGSCAFF. Oznacza to, że rygle i stężenia ukośne z istniejącego magazynu rusztowań modułowych mogą zostać wykorzystane do połączenia poszczególnych ram ze sobą lub do budowy wsporników pomostów bez większych dodatkowych inwestycji.

Przedszkole, które nadal funkcjonuje w normalnym trybie, bardzo ciasne warunki wstępnego montażu wiązarów dachowych oraz budynek, który nie pozwala na żadne kotwienie, nie są najlepszymi warunkami dla sprawnego przebiegu procesu. Ale Florian Krämer w planowaniu nie pozostawia niczego przypadkowi. Ponad 40-metrowe segmenty konstrukcji zadaszenia ustawiono w odpowiednim miejscu za pomocą 160-tonowego dźwigu samochodowego i umieszczono na szynach nośnych z milimetrową precyzją. Aby zrekompensować brak możliwości zakotwienia, konstrukcja nośna rusztowania została dociążona kostką betonową o łącznej wadze 181 ton. Na poszycie zadaszenia wybrano elementy z systemu kasetonowego Alu-Rasant firmy Scafom-rux. Elementy te, wykonane z lekkiego połączenia aluminium i stali, mają znaczną przewagę wagową i pozytywnie wpływają na ogólny ciężar konstrukcji.

Schody ewakuacyjne znajdujące się na zewnątrz budynku musiały zostać zmostkowane konstrukcją stalową wykonaną z dźwigarów HEB 300, co oznaczało kolejne wyzwanie statyczne przy obliczaniu konstrukcji nośnej rusztowania.
Cała konstrukcja rusztowania została wzniesiona w ciągu 2,5 tygodnia. W tym czasie pracowało 4 wykwalifikowanych pracowników z firmy Gerüstbau Krämer. Szacowany okres użytkowania zadaszenia chroniącego przed wpływami atmosferycznymi wynosił 10 tygodni. A kiedy po tym czasie znikną zadaszenie, rusztowania i dźwigi budowlane, wiele dzieci z „Wyspy Skarbów” będzie miało z pewnością jasno sprecyzowane marzenie zawodowe: monter rusztowań.

 

Skontaktuj się z nami

Silniejsi. Razem.

Cały zespół Scafom-rux służy pomocą we wszystkich kwestiach. Skontaktuj się z nami, klikając poniższy przycisk i daj nam znać, jak możemy Ci pomóc.