Wieże schodowe na wymiar

Spersonalizowane rozwiązania wież schodowych dla budynków mieszkalnych w Burscheid

Przy ulicy Akazienweg w Burscheid, w grupie ośmiopiętrowych budynków mieszka około 100 osób rozmieszczonych w 60 wynajmowanych mieszkaniach. Przy takim zagęszczeniu ludzi ciągłe przestrzeganie i kontrola podwyższonych wymagań przeciwpożarowych odgrywa zawsze ważną rolę. W przeciwnym razie może dojść do poważnej katastrofy pożarowej. W ostatnim czasie w budynkach pojawiły się dwie tymczasowe ewakuacyjne wieże schodowe, aby zapewnić alternatywną w stosunku do klatek schodowych drogę ewakuacji w przypadku zagrożenia. Tymczasowe ewakuacyjne klatki schodowe są zwykle stosowane, gdy warunki nie spełniają już przepisów przeciwpożarowych lub gdy konieczna ochrona przeciwpożarowa ma być przywrócona poprzez dodatkowe środki konstrukcyjne.

Kontrakt na wykonanie wież schodowych z materiałów na rusztowania otrzymała firma Gerüstbau Schmiedt z Kobern-Gondorf. Działająca od ponad 40 lat firma zajmująca się rusztowaniami ma już na swoim koncie spektakularne prace na obiektach specjalnych w całych Niemczech. Ze względu na rosnące zapotrzebowanie, wieże schodowe są obecnie tak samo częścią oferty usług Schmiedt, jak klasyczne rusztowania robocze i ochronne, rusztowania mostowe, wiele konstrukcji specjalnych itp. Ale firma uwielbia wyzwania – także wykraczające poza „klasyczne” rusztowania.

Konstrukcja rusztowania została zaplanowana i obliczona w ścisłej współpracy z firmą IBS Ingenieur- & Sachverständigen-Büro für den Gerüstbau Dipl. Ing. Joachim Specht & Partner z Schalksmühle. Joachim Specht był odpowiedzialny za projekt. Oba przedsiębiorstwa współpracują ze sobą od wielu lat jako partnerzy, co zapewniło również sprawną realizację wznoszenia tego projektu w Burscheid z zachowaniem wszystkich rygorystycznych warunków ogólnych.

Wieża schodowa o nośności 500 kg/m²

Podczas planowania wież schodowych w Burscheid, osoby odpowiedzialne za projekt stanęły przed trzema poważnymi wyzwaniami:
1. Nośność całej konstrukcji, tzn. wszystkich biegów schodowych i pomostów jednocześnie, musiała wynosić 500 kg/m².
2. Wysokości wyjść musiały być dostosowane do lokalnych warunków z centymetrową dokładnością.
3. Pomimo różnych wysokości schodów (1,00 m, 1,50 m i 2,00 m), należy w miarę możliwości zachować tę samą wysokość stopni.

Wysokość górnego wyjścia pierwszej wieży schodowej dla siedmiu kondygnacji wynosiła dokładnie 18,10 m, drugiej awaryjnej klatki schodowej dla ośmiu kondygnacji 20,85 m. Obie wieże miały mieć szerokość biegu wynoszącą 1,00 m, 1,50 m i 2,00 m. Wysokość górnego wyjścia klatki schodowa miała wynosić 18,10 m. Obie wieże miały mieć szerokość biegu wynoszącą 1,50 m.
Do budowy rusztowań wykorzystano system rusztowań modułowych RINGSCAFF firmy Scafom-rux w połączeniu z wytrzymałymi schodami i bezsystemowymi akcesoriami. Ze względu na zwiększoną nośność rusztowanie podstawowe musiało zostać znacznie wzmocnione, co z kolei doprowadziło do bardzo dużej masy własnej przy dużym obciążeniu powierzchni. Z tego powodu wieże schodowe posadowiono na podwójnych, rozkładających obciążenia płytach betonowych. Jednak nie bez uprzedniego wykopania gruntu aż do warstwy nośnej.

Centymetrowa regulacja wysokości wyjścia

Aby zagwarantować zwiększoną nośność wynoszącą 500 kg/m² w każdym punkcie wieży schodowej, firma Gerüstbau Schmiedt wzmocniła poszczególne wsporniki w taki sposób, że dzięki dodatkowym, równoległym wspornikom stały się one quasi trzy-, a nawet czteropasmowe. Poszczególne słupki RINGSCAFF połączono za pomocą podwójnych łączników klinowych.
Ewakuacyjne klatki schodowe podlegają szczególnym przepisom. Między innymi obowiązuje je brak niebezpieczeństwa potknięcia się lub innych czynników zakłócających sprawną ewakuację w przypadku zagrożenia. Aby wykonać przejście do istniejącego budynku, monterzy firmy Schmiedt zamontowali rampy stalowe z podporami rurowymi. Umożliwia to niezakłócony dostęp do schodów ewakuacyjnych z budynku.