Wieża schodowa Scafom-rux na misji antarktycznej

Co wieża schodowa robi na Antarktydzie?

Niekończące się przestrzenie, lśniący biały śnieg wszędzie, gdzie spojrzysz, temperatura około 46 stopni poniżej zera - a pośrodku tego wszystkiego wieża schodowa Scafom-rux! Tak jest, od końca 2021 roku wieża schodowa stoi w głębokim na 10 metrów rowie na środku Antarktydy. I to w imię nauki. Wieża schodowa służy do bezpiecznego zejścia do rowu wiertniczego w Stacji Kohnen Instytutu Alfreda Wegenera.

Alfreda Wegenera. Podczas arktycznych miesięcy letnich od listopada do lutego w Stacji Kohnen od 20 lat prowadzi się wiercenie rdzeni lodowych w celach badawczych. Naukowcy mogą wykorzystać głębsze warstwy lodu do zbadania warunków klimatycznych w przeszłości. Na przykład powietrze uwięzione w starych warstwach lodu dostarcza informacji o ich składzie w dawno minionych czasach. Dlatego ludzie z branży nazywają wydobyte rdzenie lodowe "archiwami klimatu". Ma to zasadnicze znaczenie dla współczesnych badań nad klimatem.

Poza badaniami należy również prowadzić prace konserwacyjne przy rowie wiertniczym oraz przy samej stacji. I nasza wieża schodowa w samym środku tego wszystkiego!

 

Cel wyprawy: Stacja AWI Kohnen w głębi Antarktydy.

 

Teraz już wiadomo, co wieża schodowa robi na Antarktydzie. Ale zacznijmy od początku. Jak dostarczyć wieżę schodową wraz z różnego rodzaju ładunkami i sprzętem tak blisko bieguna południowego? Przecież to kilka kontenerów o wadze do 35 ton, które trzeba przetransportować po trudnym terenie. Klasyczny transport ciężarówkami nie wchodzi więc w rachubę. Zamiast tego 750-kilometrową trasę do lodu śródlądowego należy pokonać za pomocą ratraków. Doświadczeni uczestnicy wyprawy określają ten transport ładunku i prowiantu ratrakiem i saniami jako "trawers".

 

Dobre przygotowanie jest kluczem

Zwłaszcza gdy czeka Cię 10-dniowa podróż przez śnieg i lód w środku Antarktydy, wszystko musi być przygotowane w najdrobniejszych szczegółach. Zwłaszcza montaż wieży schodowej na miejscu powinien przebiegać sprawnie. Pomoc całej ekipy rusztowań jest raczej trudna do uzyskania w środku Antarktydy. Dlatego zadanie to powinien przejąć technik wyprawy. Nasz zespół przeszkolił go w montażu i demontażu wieży, aż wszystkie stopnie znalazły się na swoim miejscu.

 

Materiał rusztowaniowy jest ładowany do podróży na Antarktydę.

 

Po spakowaniu i załadowaniu materiału do kontenera dziewięcioosobowy zespół pod kierownictwem kierownika stacji Holgera Schuberta mógł rozpocząć pracę. Pod koniec 2021 roku samolot z zespołem wystartował do Kapsztadu w Republice Południowej Afryki. Stamtąd, po 14-dniowej kwarantannie, zespół udał się do Stacji Neumayer III na Antarktydzie. Po wylądowaniu rozpoczęły się przygotowania do przejścia do stacji Kohnen, oddalonej o 750 km. Jednak mimo że zespół pracował w dużym skupieniu i przygotowania postępowały szybko, termin wyruszenia w głąb lodu coraz bardziej się opóźniał. Silny niż z burzami śnieżnymi i wiatrem o prędkości do 130 km/h osiadł w rejonie Morza Wattowego. Zespół pozostał na stacji Neumayer III przez dwa tygodnie, aż w końcu otworzyło się małe okno pogodowe. I trzeba było je natychmiast wykorzystać.

 

Lokalizacja stacji Kohnen na Antarktydzie 

Jak zespół pokonał drogę przez śnieg i lód z naszą wieżą schodową w bagażu, przeczytasz w części 2.

 

Wróć

Komentarze

Dodaj komentarz

Jaka jest suma 6 i 6?

Skontaktuj się z nami

Silniejsi. Razem.

Cały zespół Scafom-rux służy pomocą we wszystkich kwestiach. Skontaktuj się z nami, klikając poniższy przycisk i daj nam znać, jak możemy Ci pomóc.