Rodzaje rusztowań - rusztowania wiszące

Rodzaje rusztowań - rusztowania wiszące

Czy to przy remontach, naprawach, czy nowych pracach budowlanych - rusztowania są nieodzowną częścią sektora budowlanego i przemysłu. Nic dziwnego, że do każdego zastosowania można znaleźć odpowiednie rusztowanie. Do niektórych rodzajów prac często używa się na przykład rusztowania wiszącego. Przeczytaj tutaj, kiedy jest to dobra alternatywa dla rusztowania podpartego.

 

Co to jest rusztowanie wiszące?

Rusztowania wiszące to platformy robocze, które są przymocowane za pomocą lin, sznurów lub łańcuchów do konstrukcji podwieszanej, takiej jak elementy mostu lub sufitu.

Mogą być używane do zapewnienia dostępu do miejsc pracy, które w innym przypadku byłyby trudne lub niemożliwe do osiągnięcia. Rusztowania podwieszane są więc często stosowane w następujących miejscach:

  • Remonty sufitów
  • Remonty i konserwacja mostów oraz inne projekty infrastrukturalne
  • Projekty konserwacyjne w takich branżach jak przemysł naftowy i gazowy, chemiczny i inne
  • Stocznie i projekty morskie

W takich projektach budowanie rusztowania z ziemi może być trudne lub bardzo czasochłonne.

Rusztowanie podwieszane zapewnia dostęp do miejsc pracy, które znajdują się na przykład nad nierównymi lub nienośnymi powierzchniami, wodą, ciągami komunikacyjnymi lub miejscami, w których występują takie elementy, jak zbiorniki, rury lub maszyny. Ponadto w przypadku prac na bardzo dużych wysokościach, takich jak renowacja sufitów na wysokich konstrukcjach, dzięki rusztowaniu wiszącemu można często zaoszczędzić duże ilości materiału i pracy.

Ze względu na mniejszą nośność w porównaniu z rusztowaniem podpartym, rusztowania wiszące są najczęściej używane do czyszczenia, kontroli, konserwacji, napraw i malowania.

Rodzaje rusztowań wiszących i obszary ich zastosowania

Nie wszystkie rusztowania są takie same. Istnieją więc różne rodzaje rusztowań podwieszanych do różnych celów.

Rozróżnia się rusztowania wiszące ruchome i statyczne. Rusztowania podwieszane ruchome można przemieszczać zarówno w poziomie, jak i w pionie. Często używa się ich do prac takich jak czyszczenie, np. frontów szklanych, gdzie rusztowanie trzeba przestawiać.

Rusztowania podwieszane statyczne są mocowane do kilku punktów podwieszenia i są zaprojektowane jako rusztowania typu "klatka dla ptaków". Dzięki temu nadają się szczególnie do pracy na wysokich sufitach lub przy budowie mostów.

Statyczne rusztowanie podwieszane z rusztowania modułowego Scafom-rux

 

Co sprawia, że rusztowanie jest dobre?

Jeśli potrzebujesz statycznego rusztowania podwieszanego, które możesz rozstawić szczególnie szybko i bezpiecznie, zalecany jest system rusztowań podwieszanych. Tak jak w przypadku rusztowań systemowych które są budowane z ziemi, również rusztowania wiszące składają się z gotowych elementów, które można szybko i łatwo zmontować.

Montaż może wyglądać tak, jak na przykład rusztowanie podwieszane Scafom-rux RINGSCAFF Sky:

 

RINGSCAFF Sky składa się z elementów sprawdzonego rusztowania modułowego RINGSCAFF i jest z nim kompatybilny. Pozwala to utrzymać niskie koszty i sprawia, że montaż jest wyjątkowo szybki i łatwy. Każdy etap montażu można wykonać za pomocą narzędzi ręcznyc


Dobry system rusztowania podwieszanego powinien mieć następujące zalety:

  • Twoje bezpieczeństwo jest zawsze na pierwszym miejscu. Dlatego rusztowanie podwieszane spełniające najwyższe standardy bezpieczeństwa powinno dawać się montować i demontować, stojąc zawsze na solidnej platformie i bez konieczności ryzykownego wspinania się w celu zamocowania poszczególnych elementów pod powierzchnią roboczą. Ponadto nie powinien mieć możliwości odchylania się na żadną ze stron.
  • Im mniej narzędzi musisz wnosić na rusztowanie, tym lepiej. Najlepiej, jeżeli do montażu rusztowania podwieszanego nie potrzebujesz żadnych narzędzi mechanicznych, a jedynie narzędzia ręczne, które można łatwo transportować.
  • Kompatybilność rusztowania wiszącego z systemem rusztowań modułowych pozwala zaoszczędzić materiał i koszty.
  • Podobnie jak w przypadku rusztowania systemowego, sposób montażu powinien być jak najmniej problematyczny. Dzięki gotowym elementom łączącym, elementy takie jak złączki, śruby czy opaski zaciskowe, o których łatwo zapomnieć, nie są nawet potrzebne.
  • Oczywiście nośność powinna odpowiadać pracy, która ma być wykonywana na rusztowaniu. Ze względu na brak podpór na ziemi, nośność rusztowania podwieszanego odpowiada zwykle klasie obciążenia 3. Oznacza to, że na rusztowaniu można bez problemu wykonywać prace z niewielkim składowaniem materiałów.

Więcej informacji na temat rusztowania podwieszanego RINGSCAFF Sky można znaleźć tutaj, pobierając informacje techniczne.

 

Wróć

Komentarze

Dodaj komentarz

Jaka jest suma 6 i 2?

Skontaktuj się z nami

Silniejsi. Razem.

Cały zespół Scafom-rux służy pomocą we wszystkich kwestiach. Skontaktuj się z nami, klikając poniższy przycisk i daj nam znać, jak możemy Ci pomóc.