Ratownictwo wysokościowe: co robić po upadku z rusztowania

Ratownictwo wysokościowe: co musisz wiedzieć?

Podczas pracy na rusztowaniach bezpieczeństwo ma najwyższy priorytet. Zbiorowe i indywidualne urządzenia zabezpieczające zapewniają, że twoja praca na wysokości jest tak bezpieczna, jak to tylko możliwe. Mimo wszystkich środków ostrożności, zawsze powinieneś pamiętać o niebezpieczeństwie ewentualnego upadku z rusztowania. Nawet jeśli upadek zostanie powstrzymany przez środki ochrony indywidualnej, ofiara wypadku musi być najpierw z niego uratowana, zanim niebezpieczeństwo zostanie całkowicie zażegnane. Dlatego tak ważne jest, byś ty i twój zespół byli przygotowani na wypadek sytuacji awaryjnej. Przeczytaj tutaj, co musisz wiedzieć o szybkiej i bezpiecznej akcji ratunkowej na wysokości.

 

Twój kolega spadł, co teraz?

Kiedy już dojdzie do upadku z rusztowania, a twój kolega zawiśnie w ŚOI, pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest zachowanie spokoju i w razie potrzeby wezwanie pomocy! W żadnym wypadku nie możesz narażać się na niebezpieczeństwo i ryzykować upadku. Samodzielnie powinieneś ratować kolegę z ŚOI tylko wtedy, gdy przeszedłeś odpowiednie szkolenie i jesteś w posiadaniu certyfikowanego sprzętu do ratownictwa wysokościowego. Sposób postępowania w razie wypadku lub upadku z rusztowania znajdziesz w planie ratunkowym. Wszyscy pracownicy powinni znać treść planu ratunkowego, ponieważ określa on działania ratunkowe, które należy podjąć w sytuacji awaryjnej. Powinni oni również przechodzić regularne szkolenia, tak by akcja ratunkowa mogła być przeprowadzona jak najbezpieczniej i by każdy dokładnie wiedział, co ma robić.

Ratownictwo wysokościowe powinno być prowadzone tylko przez przeszkolone osoby, zwłaszcza jeśli ofiara wypadku wisiała w środkach ochrony indywidualnej przez ponad 20 minut. Nawet jeśli twój kolega został złapany przez sprzęt ochrony osobistej, istnieje ryzyko wystąpienia zagrażającego życiu urazu zawieszenia już po krótkim czasie. Może się to zdarzyć, gdy liny sprzętu ochrony osobistej odetną przepływ krwi w tętnicach nóg. Ułożenie kolegi w normalnej pozycji wstrząsowej podczas akcji ratunkowej byłoby więc śmiertelne, ponieważ górna część ciała musi być ułożona w pozycji uniesionej. W przeciwnym razie nagromadzona krew z nóg mogłaby zbyt szybko wrócić do serca i przeciążyć je. Aby uniknąć takich błędów, nie powinieneś wykonywać tych czynności ratunkowych samodzielnie bez odpowiedniego przeszkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy, ale wezwać pomoc. Przeczytaj tutaj, jak możesz zostać przeszkolony jako pierwszy ratownik.

 

Jak możesz pomóc swojemu koledze bezpośrednio po upadku?

Nawet jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie przeprowadzić akcji ratunkowej na wysokości, możesz podjąć własne działania do czasu przybycia wyszkolonych ratowników. Nawiąż kontakt z kolegą, który spadł. Jeśli jest przytomny, powinieneś poprosić go o poruszenie nogami lub popchnięcie ich wbrew oporowi, by zapobiec urazowi zawieszenia. Aby ułatwić to zadanie w razie wypadku, można zapobiegawczo nosić środki pomocnicze bezpośrednio na środkach ochrony indywidualnej. Może to być na przykład lina podtrzymująca z urządzeniem do regulacji długości, w której pętle liny osoba upadająca może włożyć stopy. Użycie takiej pomocy powinno być rozważone już podczas tworzenia planu ratunkowego.

Właściwą akcję ratunkową na wysokości przeprowadza się, jeśli to możliwe, w najlepszym wypadku poprzez zejście po linie z ofiary wypadku. Jest to fizycznie łatwiejsze dla ratowników niż wciąganie ich na górę i dlatego może być przeprowadzone w sposób jak najbardziej kontrolowany. W tym miejscu staje się jasne, dlaczego absolutnie potrzebujesz odpowiedniego szkolenia z zakresu ratownictwa wysokościowego. Powinieneś być przeszkolony nie tylko w używaniu sprzętu do ratownictwa wysokościowego, ale także w postępowaniu z ofiarą wypadku po opuszczeniu jej na bezpieczne podłoże.

Scafom-rux oferuje regularne szkolenia z ratownictwa wysokościowego, byś był dobrze przygotowany na nagłe wypadki. Więcej o zapobieganiu wypadkom i bezpieczeństwie na rusztowaniach możesz przeczytać w naszym wpisie na blogu poświęconym temu tematowi.

 

Wróć

Komentarze

Dodaj komentarz

Prosimy dodać 1 i 6.

Skontaktuj się z nami

Silniejsi. Razem.

Cały zespół Scafom-rux służy pomocą we wszystkich kwestiach. Skontaktuj się z nami, klikając poniższy przycisk i daj nam znać, jak możemy Ci pomóc.