Montaż wieży schodowej w temperaturze -46 stopni Celsjusza

Montaż wieży schodowej w temperaturze -46 stopni Celsjusza

Tytuł najbardziej wysuniętej na południe wieży schodowej na naszej planecie bezsprzecznie należy się naszej wieży schodowej RINGSCAFF w Stacji Kohnen Instytutu Alfreda Wegenera na Antarktydzie. Alfreda Wegenera na Antarktydzie. Jakie specjalne zadanie spełnia i jak się tam znalazła, możecie przeczytać w część 1 i część 2 naszego raportu.

W międzyczasie załoga ekspedycji i wieża schodowa dotarły bezpiecznie do stacji badawczej w lodzie śródlądowym. Infrastruktura została już stworzona i przeprowadzono pierwsze prace konserwacyjne i badawcze. Teraz zespół stoi przed kolejnym ważnym krokiem: montażem wieży schodowej w rowie wiertniczym. I to przy temperaturze - 46 stopni wewnątrz wykopu.

Rozpoczyna się montaż wieży schodowej

Głębokość wykopu wynosi obecnie około 10 metrów - o 4 metry więcej niż w momencie jego budowy. Aby zapewnić zespołowi badawczemu bezpieczne dotarcie do wykopu i otworu wiertniczego, używana jest obecnie wieża schodowa RINGSCAFF firmy Scafom-rux. Jej wysokość można stopniowo regulować, a prosta obsługa i solidna konstrukcja gwarantują bezproblemowy montaż nawet w ekstremalnych temperaturach poniżej zera.

Aby wprowadzić wieżę schodową do wykopu, ekipa musiała stworzyć dla niej otwory. W tym celu usunięto śnieg z górnego dachu, rozcięto dach na obu poziomach i podparto go od dołu. Dokonano także przeglądu i naprawy fundamentów.

 

 

Teraz nadszedł czas, aby przypomnieć sobie umiejętności zdobyte kilka miesięcy temu w siedzibie Scafom-rux Niemcy, oddalonej o tysiące kilometrów i zmontować pierwszy segment wieży schodowej RINGSCAFF. Warunki pogodowe były do tego idealne. Na Antarktydzie oznacza to czyste niebo, niewielki wiatr, temperatury na zewnątrz wykopu około -36° Celsjusza, wewnątrz wykopu około -46° Celsjusza. Przy takich temperaturach zespół naturalnie unikał dotykania zimnej stali gołymi rękami, a członkowie zespołu, którzy mieli zbudować wieżę schodową, byli dodatkowo zabezpieczeni. W tym momencie ujawniła się mała, ale znacząca korzyść: ponieważ zespół rozpoczął budowę wieży schodowej dopiero po kilku tygodniach pobytu na stacji, przyzwyczaił się do temperatur. Nie było już potrzeby owijania się w najgrubsze dostępne kombinezony. To dało im znacznie większą swobodę ruchu.

 

 

Ze względu na przestrzeń, podstawa wieży schodowej została najpierw zmontowana na zewnątrz. Dzięki temu zespół nie musiał wnosić całego materiału na dno wykopu, aby później móc rozpocząć prace montażowe w stosunkowo ciasnej przestrzeni. Po zakończeniu prac pierwszy segment wieży schodowej został opuszczony do wykopu. Do tego celu użyto ratraka jako dźwigu. Początkowo twarde jak skała ściany śniegu musiały zostać nieco poprawione przy pomocy pił łańcuchowych. Następnie segment wieży schodowej został wyrównany - tak, poziomice mogą być używane nawet w antarktycznych temperaturach! - i ustawiono w pożądanej pozycji. Następnie zbudowano wieżę schodową aż do krawędzi wykopu. Pozostało jeszcze tylko zaklinowanie elementów i montaż był zakończony: wieża schodowa mogła teraz służyć jako stabilne i bezpieczne wejście do wykopu.

 

 

Powrót do cieplejszych klimatów

Luty 2022: atmosfera depozycji w Stacji Kohnen. Antarktyczne lato zdecydowanie się żegnało. Od tej pory na stacji będzie tak zimno, że niezbędne maszyny będzie można obsługiwać tylko przy bardzo dużym wysiłku. Następne arktyczne lato rozpocznie się w listopadzie i wtedy będzie kontynuowane wiercenie.

Ustalenia dotyczące wyjazdu obejmują również częściowy demontaż wieży schodowej. Musiało to być zrobione w takim stopniu, aby dach nad nią mógł być ponownie zamknięty, co zapobiegnie przedostawaniu się do środka zasp śnieżnych nadchodzącej zimy. W nadchodzącym sezonie zostanie zainstalowany trzeci dach, który odciąży obecny. Następnie wieża schodowa zostanie jeszcze bardziej rozbudowana - do tymczasowej wysokości około 14 metrów.

Pomimo trudnego sezonu, w którym dominowała zła pogoda, na stacji przeprowadzono i pomyślnie zakończono wiele projektów naukowych, logistycznych i technicznych. A fakt, że wieża schodowa, która w normalnych okolicznościach byłaby uważana za stosunkowo mało spektakularną, może teraz pełnić swoją użyteczną funkcję w imię nauki na Antarktydzie, oczywiście bardzo cieszy nasz zespół Scafom-rux. Holger Schubert jeszcze raz podziękował nam osobiście w e-mailu: "(...) za dostarczone materiały i przyjazne wsparcie. Dziękuję również wszystkim kolegom, którzy przeprowadzili z nami szkolenie z zakresu materiałów rusztowaniowych. Włożyli w to wiele wysiłku i cierpliwości. Rady i wskazówki były bardzo pomocne i ułatwiły nam pracę. Bluzy Scafom-rux, które otrzymaliśmy, utrzymywały nas w przyjemnym i ciepłym stanie w ekstremalnych warunkach."

 

Kciuki w górę za najdalej na południe wysuniętą wieżę schodową RINGSCAFF na naszej planecie: Holger Schubert, kierownik stacji Kohnen na Antarktydzie, jest zadowolony z bezproblemowego montażu w temperaturze - 46 stopni Celsjusza.

 

Przegapiłeś część 1 i część 2? Kliknij na poniższe linki:

Jaki był Twój najbardziej niezwykły projekt związany z rusztowaniami? Powiedz nam w komentarzach!

 

Wróć

Komentarze

Dodaj komentarz

Prosimy obliczyć 7 plus 4.

Skontaktuj się z nami

Silniejsi. Razem.

Cały zespół Scafom-rux służy pomocą we wszystkich kwestiach. Skontaktuj się z nami, klikając poniższy przycisk i daj nam znać, jak możemy Ci pomóc.