Dlaczego wynajem rusztowań się opłaca? - Odpowiedzi od naszego eksperta ds. wynajmu

Dlaczego wynajem rusztowań się opłaca? - Odpowiedzi od naszego eksperta ds. wynajmu

Nasz ekspert ds. wynajmu rusztowań, Stephan Winterhoff, wyjaśnia, jakie korzyści dla klienta płyną z wynajmu rusztowań, jaki wpływ na wynajem mają obecne wahania cen surowców i dlaczego właśnie to sprawia, że wynajem rusztowań jest obecnie szczególnie atrakcyjny.

Na całym świecie Scafom-rux sprzedaje i wynajmuje wysokiej jakości systemy rusztowań na uczciwych warunkach. Dlatego też w naszych globalnych zespołach mamy ekspertów od obu opcji. Na przykład w zespole Scafom-rux Niemcy Stephan Winterhoff jest ekspertem od wszystkich kwestii związanych z wynajmem. W wywiadzie dla magazynu "Der Gerüstbauer" wyjaśnia on, jakie zalety ma dla klienta wynajem rusztowań, jaki wpływ na wynajem mają obecne wahania cen surowców i dlaczego właśnie to sprawia, że wynajem rusztowań jest obecnie szczególnie atrakcyjny.

Magazyn o rusztowaniach DER GERÜSTBAUER rozmawia ze Stephanem Winterhoffem, odpowiedzialnym w Scafom-rux za działalność RUX Rental GmbH.

 

Stephan Winterhoff z RUX Rental GmbH: "Zwłaszcza w przypadku prac sezonowych wypożyczanie rusztowań na okresy szczytowe jest dobrym rozwiązaniem dla firm rusztowaniowych."

 

DER GERÜSTBAUER: RUX Rental GmbH ugruntował swoją pozycję na rynku jako wypożyczalnia sprzętu do rusztowań. Czy nie jest to wejście w działalność waszych klientów?

Stephan Winterhoff: RUX Rental GmbH jest niezależną firmą, która faktycznie zajmuje się wypożyczaniem elementów do budowy rusztowań. Firma rusztowaniowa jest naszym klientem, a nie konkurentem. To, co łączy taką firmę i nas, to fakt, że kupujemy od tego samego producenta, Grupy Scafom-rux. I to jest dobre rozwiązanie.

DER GERÜSTBAUER: Dlaczego?

Stephan Winterhoff: Ponieważ RUX Rental GmbH, ze swoją odpowiednim wolumenem sprzętu, jest użytecznym i przydatnym dodatkiem do zasobów materiałowych klienta Scafom-rux.

DER GERÜSTBAUER: To znaczy, że tylko klienci Scafom-rux wynajmują u Was sprzęt?

Stephan Winterhoff: Jak wiesz, Grupa Scafom-rux jest dostawcą szerokiej gamy zatwierdzonych systemów rusztowań. Użytkownicy wszystkich systemów mogą wypożyczać od nas materiały uzupełniające.

DER GERÜSTBAUER: Czy macie wszystkie standardowe systemy dostępne do wypożyczenia?

Stephan Winterhoff: Prawie. Oczywiście, są też systemy, których nie wypożyczamy, ale dotyczy to tych, które są wypożyczane przez samych producentów, ponieważ to oni otrzymują projekty deskowań i/lub rusztowań dla siebie. W tym miejscu można by słusznie wyrazić podejrzenia leżące u podstaw twojego początkowego pytania.

DER GERÜSTBAUER: Żeby dobrze zrozumieć, ponawiam pytanie: dlaczego robisz to samo, co monter rusztowań, czyli wynajmujesz materiał?

Stephan Winterhoff: Spójrz: właściciele budynków zwracają się do firmy rusztowaniowej z prośbą o wynajem rusztowań wraz z towarzyszącą temu obsługą serwisową. Pierwsza różnica między firmą rusztowaniową a nami jest taka, że my nie oferujemy żadnych usług montażowych, dlatego w ogóle nie obsługujemy tych samych klientów. Jeśli na przykład w takich projektach brakuje pomostów, ponieważ firma rusztowaniowa musi w tym samym czasie wprowadzić do użytku wszystkie swoje ramy i wsporniki, może je wypożyczyć na czas budowy, która może trwać trzy lub pięć miesięcy. Firma rusztowaniowa może też oczywiście kupić je od Grupy Scafom-rux, ale jeśli nie może lub nie chce kupić, to my ją wspieramy. Jesteśmy do dyspozycji klienta także wtedy, gdy potrzebuje specjalnych elementów do projektu, gdzie nie użył by ich ponownie. Na przykład, jeśli musi użyć dachu brezentowego lub kasetowego, potrzebuje betonowego balastu, wież schodowych do ewakuacji lub dużych dźwigarów pomostowych. Nie każda firma musi trzymać te elementy w magazynie. Tak samo jak nie każdy rolnik ma swój drogi kombajn.

DER GERÜSTBAUER: Użytkownicy rusztowań mają dziś wystarczająco dużo możliwości, by nabyć materiał w korzystnych opcjach sprzedaży ratalnej lub leasingu. Dlaczego klienci wciąż wybierają droższą opcję wynajmu krótkoterminowego?

Stephan Winterhoff: Ponieważ nieco droższy wynajem krótkoterminowy może okazać się tańszą opcją na dłuższą metę. Jeśli firma będzie używała danego elementu tylko na jednej budowie, kupowanie go nie ma sensu. Nawet jeśli koszt elementu pokryłby końcowy dochód po jego użyciu, to w końcu zajmuje on miejsce w magazynie, musi być zarejestrowany i zinwentaryzowany, może być konieczne podjęcie wysiłku, by ponownie wprowadzić taki specjalny element na rynek itd. W efekcie końcowym często pozostaje martwym kapitałem. Jeśli takie elementy rusztowania - co jest bardziej prawdopodobne – nie zostały spłacone po zakończeniu jednego projektu budowlanego, ani nie sfinansowano ich, koszty specjalnych elementów rosną przez cały rok, a poza sezonem nie można ich w ogóle wykorzystać. Z drugiej strony stawki za wynajem krótkoterminowy są bezpośrednio pochłaniane przez projekt.

DER GERÜSTBAUER: Czy wynajmujecie tylko pojedyncze specjalne elementy, czy też można otrzymać kompletne rusztowanie do projektu budowlanego, od podnośnika do dachu?

Stephan Winterhoff: Jedno i drugie jest możliwe. Zdarza się, że firma rusztowaniowa postawiła dziesięć rusztowań dla swojego stałego klienta i nie ma już materiału na jedenaste rusztowanie. Zanim firma rusztowaniowa zostawi tego klienta swojemu konkurentowi, dobrze by zrobiła, gdyby zdobyła potrzebny dodatkowy materiał. Oczywiście firmy również pomagają sobie nawzajem, ale kiedy w sezonie każda pracuje na pełnych obrotach, do akcji wkracza RUX Rental GmbH. Dla takiej firmy ważne jest, by 70-80% materiału na swoje zamówienia mógł wziąć z własnego magazynu, 20-30% dodatkowego krótkoterminowego wynajmu jest wtedy zdrową mieszanką. To, czego nie popieramy, to zaopatrywanie nowych firm w materiały z wypożyczalni. To się nie opłaca. Nie wynajmujesz samochodów z wypożyczalni, żeby otworzyć biznes związany z wypożyczaniem samochodów. Dla nowych firm są inne opcje w zestawie narzędzi finansowych po stronie sprzedaży.

DER GERÜSTBAUER: W dzisiejszych czasach doświadczamy ekstremalnych zmian cen na rynku zasobów. Jak wzrost cen przekłada się na stawki wynajmu?

Stephan Winterhoff: Tak jak firmy rusztowaniowe, RUX Rental GmbH musi płacić dopłaty od producentów. Te dopłaty to nie są pieniądze na zabawę, które mają zapewnić lub nawet wygenerować poprawę marży producenta, ale wkład w powstrzymanie skrajnego pogorszenia marż. Według mojej oceny wszyscy producenci już teraz, mimo dopłat, produkują z minimalną marżą. Pod tym względem RUX Rental GmbH i firmy rusztowaniowe mają szczęście, że wciąż mogą kupować materiały do budowy rusztowań stosunkowo tanio. W mieszanej kalkulacji z tym, co jest już dostępne w materiałach do wypożyczania, RUX Rental GmbH nie jest jeszcze zmuszona do przykręcania śruby cenowej ani nawet do wprowadzania dopłat od producentów. Opieramy nasze ceny wynajmu na cenie katalogowej producenta Scafom-rux, która obecnie wciąż jest na poziomie z 2018 roku.

DER GERÜSTBAUER: Innymi słowy: Wasze stawki wynajmu krótkoterminowego stają się bardziej atrakcyjne w stosunku do cen zakupu rusztowań?

Stephan Winterhoff: Tak, można tak powiedzieć. Każdy, kto obstawia trwały spadek cen surowców - a wszyscy mamy nadzieję, że w przewidywalnej przyszłości ten trend cenowy ustabilizuje się na niższym poziomie niż obecnie - jest z nami, jeśli chodzi o wynajem materiałów do budowy rusztowań. Jednak kupowanie materiałów wciąż ma swoje miejsce w dzisiejszych czasach. Weź pod uwagę zasadę 80:20. Jeśli rusztowanie jest choć trochę droższe, firma rusztowaniowa może być zmuszona do wystawienia go na jeden projekt budowlany więcej niż zwykle, żeby je spłacić. Ale rusztowania o długiej żywotności z łatwością sobie z tym poradzą.

DER GERÜSTBAUER: Dziękuję za rozmowę.

(Źródło: DER GERÜSTBAUER 04.2021)

W ponad 15 krajach Scafom-rux daje Ci możliwość wypożyczenia systemów rusztowań na elastycznych warunkach. Zajrzyj więc na stronę internetową najbliższej lokalizacji Scafom-rux lub skontaktuj się bezpośrednio z naszym zespołem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, kiedy wynajem rusztowań jest opłacalny dla Twojego kolejnego projektu, przeczytaj nasz wpis na ten temat tutaj.

 

Wróć

Komentarze

Dodaj komentarz

Prosimy dodać 6 i 1.

Skontaktuj się z nami

Silniejsi. Razem.

Cały zespół Scafom-rux służy pomocą we wszystkich kwestiach. Skontaktuj się z nami, klikając poniższy przycisk i daj nam znać, jak możemy Ci pomóc.