Dlaczego rura rusztowania 1 ½ cala nie ma średnicy 1 ½ cala

Dlaczego rura rusztowania o średnicy 1,5 cala nie ma średnicy 1,5 cala

Każdy, kto pracuje na rusztowaniach, nie może nie znać liczby 48.3. Bez względu na to, gdzie pójdziesz, rura rusztowania zawsze będzie miała standardową średnicę 48,3 mm. Liczba ta nadal pochodzi od starej jednostki miary, czyli 1,5 cala. A fakt, że dziś nie mierzymy już rur rusztowaniowych, gwintowanych i podobnych w calach, ma bardzo konkretny cel: ujednolicenie. Błędów i pomyłek można łatwo uniknąć, stosując jednolity system miar. I właśnie z tego powodu mierzenie rur rusztowaniowych w calach musiało ustąpić miejsca systemowi metrycznemu w Europie i dużych częściach świata. Przeczytaj więcej o wprowadzeniu systemu metrycznego tutaj.

 

Rura rusztowania nie ma nawet 1,5 cala średnicy

Ale chwileczkę. Nie trzeba nawet dobrze mierzyć, żeby zdać sobie sprawę, że 1,5 cala to 38,1 mm, a nie 48,3 mm. Nikt jednak nie popełnił błędu w konwersji z cali na metrykę, ale cała sprawa ma swoje uzasadnienie historyczne.

Średnica rury rusztowania 1 ½ cala pierwotnie odnosi się do średnicy wewnętrznej. Aby wyprodukować stabilną rurę stalową w przeszłości, potrzeba było więcej materiału ze względu na gorszą jakość stali i możliwości produkcyjne w porównaniu z dniem dzisiejszym. Ponieważ do wyprodukowania stabilnej rury potrzeba było więcej stali, ścianki rur były grubsze, a zatem średnica wewnętrzna była mniejsza.

Dziś, aby wyprodukować stabilną rurę, możemy użyć mniejszej ilości stali. Można zaoszczędzić materiał, a ścianki rurki mogą być cieńsze. W konsekwencji średnica wewnętrzna jest większa, podczas gdy średnica zewnętrzna pozostaje taka sama. A to jest ważne, bo - jak wie każdy rzemieślnik - liczy się średnica zewnętrzna. W końcu łączniki i inne części rusztowań powinny zawsze i niezawodnie pasować. Nic więc dziwnego, że podając dziś średnicę rury rusztowania, ma się na myśli decydującą średnicę zewnętrzną, a nie, jak dawniej, wewnętrzną. W końcu powinna ona zawsze pozostać taka sama, niezależnie od jakości stali i grubości ścianki. Z biegiem czasu rura nie straciła swojej średnicy zewnętrznej, a jedynie zyskała średnicę wewnętrzną, by zachować stare standardy.

EN 39 zapewnia jednolitą średnicę zewnętrzną rur rusztowaniowych

Fakt, że 1 ½ cala to nie 48,3 mm, można więc przypisać zmianie oznaczenia średnicy wewnętrznej na średnicę zewnętrzną. Jedyną rzeczą, która pozostała, jest sporadyczne oznaczanie rur rusztowaniowych jako 1 ½ cala.

Możesz polegać na tym, że rura rusztowaniowa 1 ½ cala lub 48,3 mm naprawdę ma średnicę zewnętrzną 48,3 mm. Jest to zapewnione przez normę europejską EN 39, która mówi, że wszystkie systemowe rury rusztowaniowe muszą mieć średnicę zewnętrzną 48,3 mm i nominalną grubość ścianki co najmniej 3,2 mm. Średnica wewnętrzna może się różnić w zależności od jakości stali, ale średnica zewnętrzna nie.

Niektóre rzeczy w rusztowaniach zawsze takie były - ale dlaczego? Może zadałeś sobie pytanie, na przykład, dlaczego rusztowania są dostępne w 07 wymiarach? Na pierwszy rzut oka miara metryczna wydaje się dużo bardziej logiczna. Przeczytaj nasz wpis na blogu, żeby się tego dowiedzieć.

 

Wróć

Komentarze

Dodaj komentarz

Jaka jest suma 4 i 3?

Skontaktuj się z nami

Silniejsi. Razem.

Cały zespół Scafom-rux służy pomocą we wszystkich kwestiach. Skontaktuj się z nami, klikając poniższy przycisk i daj nam znać, jak możemy Ci pomóc.