Czy wiesz, że? 4 fascynujące fakty na temat rusztowań

Czy wiesz, że? 4 fascynujące fakty na temat rusztowań

Większość z nas po prostu przechodzi obok niego, nie zwracając na nie uwagi. Jest to jednak niepozorna, ale istotna część procesu budowlanego, zapewniająca dostęp do obszarów roboczych na wysokości. Właśnie, mówimy o rusztowaniach! I choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać proste, w rusztowaniach jest zdecydowanie więcej niż widzimy na pierwszy rzut oka. W tym artykule zagłębimy się w świat rusztowań i odkryjemy kilka zaskakujących i intrygujących faktów, które sprawią, że zobaczysz to niezbędne narzędzie w zupełnie nowym świetle.

1. Jak długo istnieją rusztowania?

Historia rusztowań jest niemal tak długa, jak historia ludzkości. Śmiałe twierdzenie, to na pewno. Ale faktem jest, że gdy tylko chcemy osiągnąć wysokość przekraczającą nasze własne rozmiary, potrzebujemy pomocy. I zawsze tak było. Na przykład naukowcy uważają, że już 17 000 lat temu nasi przodkowie budowali rusztowania, aby pomóc im tworzyć malowidła wysoko na sufitach jaskiń.



Ściany i sufity jaskiń Lascaux w południowo-zachodniej Francji pokryte są prehistorycznymi malowidłami.


Uważa się również, że rusztowania były używane przez starożytnych Egipcjan przy budowie słynnych na całym świecie piramid ponad 4500 lat temu. Jednak pierwszy rzeczywisty zapis konstrukcji rusztowania znajduje się w Grecji w V wieku p. n. e. Dokładniej mówiąc, został on znaleziony na pucharze do wina z różnymi obrazami starożytnej odlewni brązu. Jeśli przyjrzysz się uważnie, zauważysz wizerunek posągu wojownika otoczonego drewnianym rusztowaniem.

2. Skąd się wzięły rusztowania?

Starożytni Grecy i Egipcjanie nie byli jedynymi ludźmi, którzy wiedzieli o prekursorach rusztowań. Również w starożytnych Chinach konstrukcje rusztowań były wykorzystywane do budowy szerokiej gamy budynków. A to nie wszystko. Uważa się nawet, że to właśnie tutaj poczyniono pierwsze kroki w kierunku nowoczesnych rusztowań. Na przykład rusztowania wykonane z powiązanych ze sobą bambusowych lasek zostały wykorzystane do budowy wczesnych odcinków Wielkiego Muru. Technika ta przetrwała do dziś, szczególnie w Azji.

 

Uważa się, że część Wielkiego Muru Chińskiego została zbudowana przy pomocy bambusowych rusztowań.


3. Kiedy powstały metalowe rusztowania?

Mówiąc o materiałach na rusztowania: czy wiesz, że metalowe rusztowania nie istniały nawet przed XX wiekiem? Podczas gdy dzisiejsze rusztowania są w większości wykonane z metalu, czy to stali, czy aluminium, w przeszłości drewno lub bambus były najczęściej używanymi materiałami w rusztowaniach.

Dopiero w XX wieku rusztowania drewniane zostały stopniowo zastąpione rusztowaniami stalowymi.


Wraz ze wzrostem gęstości zaludnienia rosło zapotrzebowanie na projekty budowlane - i zapotrzebowanie na drewno. Rezultat był dość przewidywalny: dostępność drewna zaczęło gwałtownie spadać w wielu regionach, a firmy zostały zmuszone do poszukiwania nowych materiałów. Wraz z uprzemysłowieniem szybko znaleziono nowy materiał na rusztowania: stal. Ponad sto lat później rusztowania stalowe nadal dominują na światowym rynku rusztowań.

4.Kto był najlepszym monterem rusztowań w historii?

Oczywiście, wybranie najlepszego twórcy rusztowań w historii jest prawie niemożliwe. Ale co najmniej jednym z pretendentów do tego tytułu musiałby być włoski artysta renesansowy Michał Anioł. Michał Anioł zasłynął nie tylko jako malarz, rzeźbiarz i architekt, ale także jako wyjątkowo utalentowany monter rusztowań.

Arcydzieła takie jak jego fresk na 20-metrowym suficie Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie nie byłyby możliwe bez rusztowań. Standardowe rusztowania, wznoszone z ziemi, nie wchodziły jednak w grę. Wynikało to z faktu, że klient Michała Anioła, papież Juliusz II, nalegał, aby prace malarskie nie zakłócały nabożeństw w Kaplicy Sykstyńskiej. Jednocześnie rusztowanie podwieszone pod sufitem kaplicy pozostawiłoby nieestetyczne dziury w powstającym malowidle sufitowym Michała Anioła. Absolutnie nie do pomyślenia dla notorycznego perfekcjonisty.

Największym wyzwaniem dla Michała Anioła było zakotwiczenie rusztowania w sposób, który nie uszkodziłby jego fresku ani istniejących malowideł na ścianach Kaplicy Sykstyńskiej.

 

Największym wyzwaniem dla Michała Anioła było zakotwiczenie rusztowania w sposób, który nie uszkodziłby jego fresku ani istniejących malowideł na ścianach Kaplicy Sykstyńskiej.

 

Michał Anioł wymyślił więc genialne rozwiązanie: łączące się ze sobą belki i platformy nie były zakotwiczone w suficie, ale w ścianach i nad istniejącymi obrazami innych renesansowych artystów. W ten sposób rusztowanie znajdowało się bezpośrednio pod obszarem, w którym Michał Anioł miał malować, i mogło być przesuwane po kaplicy do każdej nowej sekcji malarskiej. Niezwykłe osiągnięcie, zwłaszcza jeśli weźmiesz pod uwagę, że ponad 500 lat temu Michał Anioł nie miał do dyspozycji nowoczesnych rusztowań.

Nadal ciekawi Cię więcej faktów i wiadomości na temat rusztowań? Przejrzyj nasz blog o rusztowaniach, aby poznać wiele ekscytujących historii i wskazówek dotyczących rusztowań.

 

Wróć

Komentarze

Dodaj komentarz

Prosimy dodać 6 i 1.

Skontaktuj się z nami

Silniejsi. Razem.

Cały zespół Scafom-rux służy pomocą we wszystkich kwestiach. Skontaktuj się z nami, klikając poniższy przycisk i daj nam znać, jak możemy Ci pomóc.