Wyzwania związane z nowoczesnymi rusztowaniami

Wyzwania związane z nowoczesnymi rusztowaniami

Historia rusztowań jest prawdopodobnie prawie tak długa, jak historia ludzkości. Śmiała hipoteza, z pewnością. Ale w rzeczywistości jest prawdopodobne, że nawet prehistoryczni ludzie używali rusztowań do malowania malowideł jaskiniowych wysoko na sufitach jaskini Lascaux we Francji około 17 000 lat temu.

Oczywiście od tego czasu wiele się wydarzyło. Podczas gdy na przykład 100 lat temu rusztowania drewniane były nadal powszechne na całym świecie, industrializacja sprawiła, że rusztowania stalowe stały się coraz bardziej popularne, zwłaszcza w krajach zachodnich.

Wprowadzenie rusztowania systemowego przyniosło ogromny postęp pod względem prostoty, bezpieczeństwa i szybkości montażu. W ten sposób rusztowanie rurowo-złączkowe zostało szybko wyparte jako najpopularniejszy typ rusztowania.

Modułowa metoda montażu w połączeniu z materiałem stalowym, wyraźnie odróżnia dzisiejsze rusztowania od ich historycznych poprzedników. Ale każdy, kto myśli, że tylko to czyni rusztowanie nowoczesnym, jest daleki od prawdy. Nawet jeśli tradycja jest nadal wysoko ceniona w rusztowaniach - wystarczy spojrzeć na popularność rusztowania 07, która trwa do dziś - liczne innowacje mają na celu unowocześnienie zarówno istniejących, jak i przyszłych typów rusztowań.

Ale czego możesz oczekiwać od modernizacji rusztowań? Przede wszystkim musimy przyjrzeć się wyzwaniom, którym mają sprostać obecne innowacje. Oto podsumowanie czterech ostatnich wyzwań związanych z rusztowaniami.

 

Wyzwanie 1: Zaostrzenie przepisów bezpieczeństwa dotyczących rusztowań

Dobra innowacja w rusztowaniach ma na uwadze nie tylko bieżące wyzwania, ale także te przyszłe. Ponadczasowym tematem pozostaje tu bez wątpienia bezpieczeństwo monterów i użytkowników rusztowań. Każdy wypadek na rusztowaniu to o jeden za dużo, dlatego przepisy bezpieczeństwa dla branży budowlanej i rusztowaniowej są stale zaostrzane.

Prawdopodobnie jednym z najbardziej dyskutowanych zaostrzeń przepisów bezpieczeństwa w ostatnich latach jest zaawansowana ochrona boczna na najwyższej warstwie rusztowania podczas montażu i demontażu rusztowania. Ma to na celu znaczną poprawę bezpieczeństwa monterów rusztowań w fazie montażu. Normy bezpieczeństwa, takie jak niemiecka TRBS 2121 lub angielska HSE, obejmują już zaawansowaną ochronę boczną lub inne metody ochrony przed upadkiem podczas montażu, modyfikacji lub demontażu rusztowania - by wymienić tylko dwa przykłady.

Nie należy jednak lekceważyć wydajności i oszczędności. W tym przypadku producenci rusztowań powinni opracować proste i szybkie rozwiązania, aby móc niezawodnie wdrażać wspólne standardy bezpieczeństwa.

 

Wyzwanie 2: Niedobór wykwalifikowanych pracowników

Branża budowlana przeżywa boom. Oznacza to pełne portfele zamówień również wśród monterów rusztowań. Jedyną niekorzystną sytuacją jest ta, w której zamówienia nie mogą zostać przyjęte, ponieważ po prostu brakuje personelu. Podobnie jak w wielu innych sektorach, niedobór wykwalifikowanych pracowników jest obecnie jednym z największych wyzwań w branży rusztowań. Dotyczy to zarówno wykwalifikowanego, jak i niewykwalifikowanego personelu.

Aby zniwelować niedobór personelu, poszukiwane są rozwiązania nie tylko w zakresie rekrutacji i zatrzymania pracowników, ale także w zakresie realizacji etapów prac związanych z montażem i transportem rusztowań przy jak najmniejszej liczbie pracowników.

Coraz istotniejsze stają się również rozwiązania mające na celu ograniczenie nieobecności pracowników związanych ze zdrowiem poprzez uwzględnienie ergonomii i innych kwestii zdrowotnych.

 

Wyzwanie 3: Cyfryzacja w rusztowaniach

Jeśli zapytasz branżę budowlaną o największe wyzwania i zmiany w teraźniejszości i przyszłości, jeden termin z pewnością pojawi się wielokrotnie: cyfryzacja.

Jedno jest pewne: ci, którzy przygotowują swoją firmę do cyfryzacji, przygotowują ją również na przyszłość. W większości przypadków procesy, które istnieją już od dłuższego czasu, są ponownie przemyślane w celu zwiększenia ich produktywności i wydajności w perspektywie długoterminowej.

Na przykład w branży rusztowań przejście na innowacyjne cyfrowe planowanie oraz cyfrowe procesy informatyczne i logistyczne staje się coraz bardziej istotne. Na przykład,

  • Cyfrowe rejestrowanie i śledzenie materiałów magazynowych może uprościć procesy inwentaryzacji,
  • Planowanie 3D może zastąpić klasyczny długopis i papier,
  • lub praca metodą BIM może usprawnić wymianę i współpracę między firmami.

Takie zmiany w sposobie pracy rusztowań są już częściowo odzwierciedlone w życzeniach klientów i wymogach prawnych.

Mimo że nacisk na postęp w cyfryzacji rzemiosła rośnie, istnieją również bariery, które należy najpierw przełamać. Obawy związane z zależnościami i kosztami stron trzecich, a także ochroną danych są jednymi z najczęstszych powodów, dla których cyfryzacja rusztowań jest często postrzegana z podejrzliwością, pomimo jej długoterminowych korzyści. Przejściu od analogowego do bardziej cyfrowego sposobu pracy towarzyszy zatem obecnie nadal wiele perswazji.

 

Wyzwanie 4: wąskie gardła w dostawach i rosnące ceny surowców

Zarówno pandemia, jak i obecna sytuacja polityczna na świecie spowodowały w ostatnim czasie wiele zawirowań na rynku surowców i w logistyce. Podobnie jak w całej branży budowlanej, są one również problemem dla nas w branży rusztowań. Szczególnie ze względu na wahania cen stali, aluminium i ich podstawowych produktów, a także trwające zakłócenia logistyczne, wielu producentów rusztowań musiało również podnieść ceny swoich produktów.

Właśnie dlatego elastyczność ma teraz kluczowe znaczenie. Aby Twoja firma dobrze przeszła przez ten czas, zalecamy rozważenie

Rozwiązania takie jak te pomagają Ci zachować elastyczność w podejmowaniu decyzji biznesowych i wykorzystywać swoje zapasy w szczególnie zrównoważony sposób.

Oczywiście, jako producent rusztowań, odpowiadamy na współczesne wyzwania, przed którymi stoją monterzy rusztowań. W nadchodzących tygodniach możesz przeczytać na naszym blogu o rozwiązaniach produktowych i usługowych, które dobrze przygotują Twoją firmę na przyszłość.

 

Wróć

Komentarze

Dodaj komentarz

Prosimy dodać 3 i 7.

Skontaktuj się z nami

Silniejsi. Razem.

Cały zespół Scafom-rux służy pomocą we wszystkich kwestiach. Skontaktuj się z nami, klikając poniższy przycisk i daj nam znać, jak możemy Ci pomóc.