Co powinieneś wiedzieć o kontrolach środków ochrony indywidualnej?

Co powinieneś wiedzieć o kontroli sprzętu ochrony osobistej?

Środki ochrony indywidualnej mogą szybko okazać się prawdziwym ratunkiem w sytuacjach awaryjnych. W naszym ostatnim poście o ŚOI podsumowaliśmy, co musisz wziąć pod uwagę przed jego użyciem. Chociaż stosowanie ŚOI może pomóc zmniejszyć liczbę wypadków z poważnymi lub nawet śmiertelnymi skutkami, może też wiązać się z ryzykiem, którego powinieneś być świadomy. W szczególności zużycie poszczególnych części może szybko stać się zagrożeniem dla bezpieczeństwa. Dobra wiadomość jest taka, że możesz temu zapobiec. Jak to zrobić, wyjaśniamy tutaj.

 

Regularne kontrole sprzętu ochrony osobistej są obowiązkowe

Sprawdzanie sprzętu ochrony osobistej przed każdym użyciem to pierwszy ważny krok w zapewnieniu najwyższego możliwego poziomu bezpieczeństwa podczas pracy na wysokości. Możesz łatwo przeprowadzić tę kontrolę samodzielnie. Raz w roku, zgodnie z prawem, musisz również poddać swój sprzęt ochrony osobistej kontroli przez specjalistę. Podczas takiej kontroli twój sprzęt ochrony osobistej jest sprawdzany pod kątem uszkodzeń zewnętrznych i prawidłowego działania. Możesz to zlecić zarówno producentowi sprzętu ochronnego, jak i firmie Scafom-rux. Nasi pracownicy terenowi są certyfikowani do przeprowadzenia fachowej kontroli sprzętu ochrony osobistej oraz sprzętu do ratownictwa wysokościowego i do poświadczenia jej wyników. Możesz po prostu przesłać swój sprzęt ochronny lub nasi certyfikowani inspektorzy mogą przeprowadzić kontrolę bezpośrednio w Twojej siedzibie. Możesz to wygodnie połączyć na przykład z jednym z naszych seminariów dotyczących ratownictwa wysokościowego i w tym samym czasie przeprowadzić roczne szkolenie swojego zespołu w zakresie sprzętu ochrony osobistej.

 

Co dokładnie jest sprawdzane podczas corocznej kontroli sprzętu ochrony osobistej?

Kontrola sprzętu ochrony osobistej obejmuje następujące etapy:

  1. kontrola wzrokowa pod kątem uszkodzeń zewnętrznych
  2. test działania
  3. sprawdzenie okresu ważności

Jeśli twój sprzęt ochrony osobistej stracił ważność, czas zainwestować w nowy. Na przykład w przypadku szelek bezpieczeństwa okres użytkowania jest ograniczony do 5 lat. Elementy łączące muszą być wymienione najpóźniej po 8 latach. Wynika to z zastosowanych w nich elementów plastikowych. Jeśli ich użycie ma zapewnić, że twoje szelki bezpieczeństwa będą tak lekkie, jak to tylko możliwe, mogą one z czasem stać się porowate - niezależnie od tego, jak wysoka jest jakość twojego sprzętu ochrony osobistej.

Jeśli twój sprzęt ochrony osobistej przejdzie coroczną kontrolę przeprowadzaną przez eksperta, otrzymasz pokwitowanie. Jest to szczególnie ważne, bo tylko z nim możesz dalej używać swoich szelek. Dzięki numerowi seryjnemu, który posiadają każde szelki, wynik testu może być zawsze przypisany do właściwego egzemplarzu. Po zakończeniu testu otrzymasz dane testowe, w tym potwierdzenie odbioru, w formie cyfrowej za pośrednictwem naszej platformy testowej. Oznacza to, że nie tylko wszystkie wymagane dokumenty są dla ciebie łatwo dostępne, gdy jesteś w drodze, ale także otrzymasz przypomnienie e-mailem na 4 tygodnie przed upływem terminu ostatniego egzaminu, aby odnowić badanie swojego sprzętu ochrony indywidualnej.

 

Kontrola wysokościowego sprzętu ratunkowego

Sprzęt ratownictwa wysokościowego musi być zawsze przy sobie, jeśli wynika to z oceny ryzyka. Musi on być także kontrolowany co roku. Na szczęście nie jest on używany tak często jak twój sprzęt ochrony indywidualnej. Dlatego zalecamy przechowywanie sprzętu ratownictwa wysokościowego w walizkach próżniowych. Może on być stale używany przed otwarciem walizki, bez konieczności regularnego sprawdzania przez eksperta. Możesz też sam przeprowadzić coroczną kontrolę kompletności sprzętu lub zlecić ją wyznaczonej przez siebie osobie.

Odpowiedni sprzęt do ratownictwa wysokościowego i uprzęże bezpieczeństwa znajdziesz w naszym przeglądzie akcesoriów. Aby uzyskać więcej informacji na temat bezpiecznej pracy na wysokości, przeczytaj nasz wpis na blogu na ten temat tutaj.

 

Wróć

Komentarze

Dodaj komentarz

Prosimy dodać 3 i 9.