Rusztowanie RINGSCAFF z kompensacją kołysania

Rusztowanie modułowe z wyzwaniem matematycznym:

Wahania temperatury obiektu wpływają na stateczność

Wyjątkowe pod względem konstrukcyjnym 90-metrowe rusztowanie RINGCAFF na kolumnie destylacyjnej w Tarragonie zostało wyposażone co 10 m w pomosty do składowania materiałów. (Zdjęcie: EXIN Tecnicas Tubulares / Scafom-rux)

Nietypowy projekt rusztowania został zaprezentowany na kolumnie destylacyjnej w rafinerii REPSOL Tarragona. Firmie EXIN Tecnicas Tubulares, zajmującej się rusztowaniami, zlecono wzniesienie rusztowania o wysokości 90 metrów w celu przeprowadzenia piaskowania.

Firma EXIN Tecnicas Tubulares jest klientem Scafom-rux i wykorzystała do tego zadania rusztowanie modułowe RINGSCAFF. W celu zapewnienia wygodnego i bezpiecznego wchodzenia zastosowano aluminiowe schody z pomostem. Od wysokości 40 metrów, co 10 metrów miał być zbudowany pomost do składowania materiałów i narzędzi. Zostały one zaprojektowane ze stalowymi pomostami do podparcia rur, dzięki czemu osiągnięto nośność 3,0 kN na metr kwadratowy. Perforowane pomosty stalowe Scafom-rux nadają się szczególnie do prac związanych z piaskowaniem, ponieważ nie osadza się na nich ścierniwo, co prowadziłoby do zwiększonego obciążenia statycznie już wymagającej konstrukcji rusztowania.

Aby chronić środowisko przed ścierniwem, a pracowników przed warunkami atmosferycznymi, całe rusztowanie zostało przykryte plandekami ochronnymi. Zwiększyło to jeszcze bardziej obciążenie wiatrem, co stanowiło kolejny problem w odniesieniu do stateczności rusztowania o wysokości 90 metrów.

Największym wyzwaniem dla firmy rusztowaniowej były jednak wahania temperatury samej kolumny destylacyjnej. Zakotwienie musiało być zaplanowane w taki sposób, aby można było skompensować skurcze słupa do 16 cm w górnej części.

Ze względów bezpieczeństwa rusztowanie zostało wyłączone z eksploatacji przy wietrze o prędkości powyżej 65 km/h.